Ostatnia aktualizacja:
Dydaktyka - ALHE15Z Projekt

<-Powrót do poprzedniej strony

Data

Tematyka

Punktacja

15.11.2015 (niedziela)

Zgłoszenie zespołów projektowych

06.12.2015 (niedziela)

Specyfikacja wstępna

(0-10)

27.12.2015 (niedziela)

Implementacja +
raport z przeprowadzonych eksperymentów

(0-30) + (0-10)



Ogólne zasady projektu ALHE
  1. W ramach projektu z ALHE proponuję Państwu tematy związane z prowadzonymi na naszej uczelni badaniami nad nowym algorytmem ewolucyjnym CMA-DE. Jest to metoda ewolucji różnicowej z adaptacją współczynnika skalującego inspirowaną algorytmem CMA-ES, dokonująca eksploracji przestrzeni przeszukiwań zgodnie z macierzą kowariancji, jednak bez konieczności jej rzeczywistej estymacji. Metoda powstała w zespole Zastosowań Sztucznej Inteligencji w Instytucie Systemów Elektronicznych Politechniki Warszawskiej. Jej wstępne benchmarkowanie pokazuje ogromny potencjał i możliwość zajmowania czołowych miejsc w konkursach optymalizacyjnych w najbliższych latach.
  2. Projekt realizowany jest w zespołach dwuosobowych.
  3. Zgłoszenia zgodnie z terminem proszę przesyłać mailowo na adres. Decyduje kolejność zgłoszeń.
  4. W tabelach poniżej znajdują się tematy projektów. Każdy z proponowanych projektów będzie realizowany niezależnie przez dwa dwuosobowe zespoły.
  5. W zgłoszeniu można przesyłać listę projektów ułożoną w kolejności od najbardziej pożądanego, do najmniej. Przydzielany jest wówczas pierwszy wolny projekt zgodnie z uszeregowaniem.
  6. W ramach specyfikacji wstępnej oczekuję przedstawienie metody CMA-DE w kontekście szablonu metaheurystyki prezentowanego na wykładzie, oraz opisu badań jakie zostaną przeprowadzone.


Projekt 1: Implementacja i badanie CMA-DE w C++.
  1. W ramach projektu należy dokonać implementacji algorytmu CMA-DE w języku C++. Implementacja w języku R znajduje się: CMA-DE.R . Implementację należy przeprowadzić w całości w zadanym języku. Należy także wykazać doświadczalnie zgodność statystyczną wyników przeprowadzonej implementacji z oryginałem (CMA-DE.R )

Projekt 2: Implementacja i badanie CMA-DE w Matlab.
  1. W ramach projektu należy dokonać implementacji algorytmu CMA-DE w języku Matlab. Implementacja w języku R znajduje się: CMA-DE.R . Implementację należy przeprowadzić w całości w zadanym języku. Należy także wykazać doświadczalnie zgodność statystyczną wyników przeprowadzonej implementacji z oryginałem (CMA-DE.R )

Projekt 3:
Badanie skuteczności CMA-DE w zależności od metody uwzględniania ograniczeń.
  1. W ramach projektu należy dokonać badań nad skutecznością algorytmu CMA-DE, w zależności od metody uwzględniania ograniczeń. Implementacja w języku R znajduje się: CMA-DE.R. Należy dokonać zmian w implementacji w języku R tak, aby funkcja uwzględniająca ograniczenia była przyjmowana jako argument. Badania należy przeprowadzać na problemach CEC2013.