Spis treści

Autor: Piotr Róż — Piotr Róż 2010/12/27 21:55

NetBeans IDE

Wstęp

NetBeans IDE 1) (C/C++) jest wersją C/C++ wieloplatformowego środowiska programistycznego (IDE - Integrated Development Environment). NetBeans jest projektem otwartego oprogramowania upublicznionego na zasadach licencji Common Development and Distribution License 2). Jest jednym z najbardziej popularnych i znanych środowisk programistycznych. Początkowo NetBeans powstał jako środowisko języka Java, jednak obecnie dzięki ogromnej ilości wtyczek, możliwe jest znaczne rozszerzenie funkcjonalności całego środowiska. Dzięki temu, że NetBeans napisany jest w języku Java, możliwe jest uruchomienie go na dowolnej platformie systemowej, która pozwala na uruchomienie aplikacji Java (obecnie z oficjalnej strony środowiska można go pobrać w kilkunastu językach na następujące systemy operacyjne: Windows, Mac OS X, Linux (x86/x64), Solaris(x86/x64), Solaris(sparc)).

Historia

NetBeans narodziło się w Czechach jako projekt studencki stanowiący próbę stworzenia odpowiednika Delphi dla Javy. Stąd pierwszą nazwą późniejszego NetBeans było Xelfi. Pod koniec 1999 roku prawa do projektu wykupione zostały przez firmę Sun Microsystems3). W tym samym czasie po przejęciu przez Suna firmy Forté, tworzącej narzędzia programistyczne, zdecydowano o zmianie nazwy IDE z NetBeans na Forté for Java. W konsekwencji nazwa NetBeans nie była przez jakiś czas używana. Po mniej niż sześciu miesiącach Sun zdecydował się na udostępnienie źródeł programu, NetBeans został upubliczniony na zasadach licencji Common Development and Distribution License. W czerwcu 2000 roku otwarto stronę główną projektu.

Instalacja i konfiguracja dystrybucji NetBeans IDE C/C++

Wymagania sprzętowe NetBeans IDE (w wersji 6.9.1)

Instalacja i konfiguracja

Przed instalacją NetBeans IDE w wersji C/C++ koniecznie jest zainstalowanie interpretera aplikacji napisanych w języku Java – Java Runtime Environment http://www.java.com/pl/download/. Teraz, gdy mamy zainstalowaną już wirtualną maszynę Java, możemy przejść do pobrania z oficjalnej strony http://netbeans.org/downloads/index.html samego środowiska, pamiętając o tym, aby pobrana wersja IDE zawierała wsparcie dla języków C/C++.

NetBeans C/C++ wymaga również, aby w systemie były zainstalowane następujące narzędzia: kompilator C, kompilator C++, program powłoki systemowej do automatyzacji procesu kompilacji make, debugger gdb.

Pierwszy projekt

cout << "Hello World!" << endl;
/* 
 * File:   main.cpp
 * Author: Piotr Róż
 *
 * Created on 27 grudzień 2010, 01:05
 */
 
#include <cstdlib>
#include <iostream>
 
using namespace std;
 
/*
 * Główna funkcja aplikacji
 */
int main(int argc, char** argv)
{
    cout << "Hello World!" << endl;
    return 0;
}

Struktura nowego projektu

Projekt został stworzony wraz z 4 logicznymi folderami:

Pliki dodane do folderów logicznych są automatycznie dodawane do projektu i kompilowane w procesie budowania projektu. Pod owymi 4 folderami logicznymi znajduje się jeszcze jeden: folder Important Files, który nie jest integralną częścią projektu, a pliki dodane niego nie są kompilowane w czasie jego budowania. Pliki w tym folderze są przechowywane tylko w celach informacyjnych i są wykorzystywane przy korzystaniu z projektu z istniejącym makefile'm.

Dodanie folderu do projektu

Środowisko NetBeans umożliwia dodanie logicznego folderu do projektu, w celu lepszego zorganizowania plików. Aby dodać nowy logiczny folder kliknij prawym przyciskiem myszy na korzeń drzewa projektu (w przypadku wybrania domyślnych ustawień przy tworzeniu projektu korzeń będzie miał nazwę CppApplication_1) i wybierz New Logical Folder… .

Dodanie pliku do projektu

  1. Aby dodać nowy plik do projektu kliknij prawym przyciskiem myszy na dowolny folder logiczny i wybierz Add → (w zależności od rodzaju folderu oraz przeznaczenia tworzonego pliku wybierz odpowiednią opcję z rozwijalnego menu).
  2. W celu utworzenia pliku niebędącego na ww. rozwijalnej liście wybierz Add → Other… .

Dodanie istniejącego pliku do projektu

Możliwe jest dodanie wielu plików w obrębie danego folderu istniejącego na dysku, przytrzymując klawisz CTRL i zaznaczając kolejne pliki.

Częste problemy

Zmiana języka aplikacji

Częstym problemem, z którym można się zetknąć na początku użytkowania NetBeans IDE jest fakt, iż tylko część środowiska jest przetłumaczona na język polski. Aby zmienić język całej aplikacji na angielski należy wykonać jeden z poniższych kroków:

Tymczasowa zmiana języka

W środowisku Windows należy dodać –locale en:US na końcu komendy uruchamiającej NetBeans, przez co będzie ona przykładowo wyglądała następująco: „C:\Program Files\NetBeans 6.9.1\bin\netbeans.exe” –locale en:US .

Stała zmiana języka

netbeans_default_options=„-J-client -J-Xss2m -J-Xms32m -J-XX:PermSize=32m -J-XX:MaxPermSize=200m -J-Xverify:none -J-Dapple.laf.useScreenMenuBar=true”

i zamienić go na:

netbeans_default_options=„-J-client -J-Xss2m -J-Xms32m -J-XX:PermSize=32m -J-XX:MaxPermSize=200m -J-Xverify:none -J-Dapple.laf.useScreenMenuBar=true -J-Duser.language=en -J-Duser.region=US”

Brak możliwości wykrycia kompilatora w systemie Windows

W przypadku, gdy środowisko NetBeans będzie informowało o niemożliwości odnalezienia kompilatora należy:

Ciekawe miejsca w sieci

3) Sun Microsystems Inc. to firma informatyczna, jeden z najważniejszych producentów sprzętu komputerowego, oprogramowania komputerowego i rozwiązań sieciowych.