Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


ide_netbeans

Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

Both sides previous revision Previous revision
Next revision
Previous revision
ide_netbeans [2010/12/28 16:50]
proz
ide_netbeans [2010/12/29 03:10]
proz Dodanie ciekawych linków.
Linia 1: Linia 1:
 // // Autor: Piotr Róż --- //​[[p.roz@stud.elka.pw.edu.pl|Piotr Róż]] 2010/12/27 21:55// // // Autor: Piotr Róż --- //​[[p.roz@stud.elka.pw.edu.pl|Piotr Róż]] 2010/12/27 21:55//
  
-====== Wstęp ======+====== NetBeans IDE ====== 
 + 
 +===== Wstęp ===== 
 NetBeans IDE (([[http://​www.netbeans.org/​|Strona domowa projektu NetBeans]])) (C/C++) jest wersją C/C++ wieloplatformowego środowiska programistycznego (IDE - Integrated Development Environment). NetBeans IDE (([[http://​www.netbeans.org/​|Strona domowa projektu NetBeans]])) (C/C++) jest wersją C/C++ wieloplatformowego środowiska programistycznego (IDE - Integrated Development Environment).
 NetBeans jest projektem otwartego oprogramowania upublicznionego na zasadach licencji Common Development and Distribution License (([[http://​pl.wikipedia.org/​wiki/​Common_Development_and_Distribution_License|Zasady licencji Common Development and Distribution License]])). Jest jednym z najbardziej popularnych i znanych środowisk programistycznych. Początkowo NetBeans powstał jako środowisko języka Java, jednak obecnie dzięki ogromnej ilości wtyczek, możliwe jest znaczne rozszerzenie funkcjonalności całego środowiska. Dzięki temu, że NetBeans napisany jest w języku Java, możliwe jest uruchomienie go na dowolnej platformie systemowej, która pozwala na uruchomienie aplikacji Java (obecnie z oficjalnej strony środowiska można go pobrać w kilkunastu językach na następujące systemy operacyjne: Windows, Mac OS X, Linux (x86/x64), Solaris(x86/​x64),​ Solaris(sparc)). ​ NetBeans jest projektem otwartego oprogramowania upublicznionego na zasadach licencji Common Development and Distribution License (([[http://​pl.wikipedia.org/​wiki/​Common_Development_and_Distribution_License|Zasady licencji Common Development and Distribution License]])). Jest jednym z najbardziej popularnych i znanych środowisk programistycznych. Początkowo NetBeans powstał jako środowisko języka Java, jednak obecnie dzięki ogromnej ilości wtyczek, możliwe jest znaczne rozszerzenie funkcjonalności całego środowiska. Dzięki temu, że NetBeans napisany jest w języku Java, możliwe jest uruchomienie go na dowolnej platformie systemowej, która pozwala na uruchomienie aplikacji Java (obecnie z oficjalnej strony środowiska można go pobrać w kilkunastu językach na następujące systemy operacyjne: Windows, Mac OS X, Linux (x86/x64), Solaris(x86/​x64),​ Solaris(sparc)). ​
  
-====== Instalacja i konfiguracja dystrybucji NetBeans IDE C/C++ ====== +===== Historia ===== 
-===== Wymagania sprzętowe NetBeans IDE (w wersji 6.9.1) =====+NetBeans narodziło się w Czechach jako projekt studencki stanowiący próbę stworzenia odpowiednika Delphi dla Javy. Stąd pierwszą nazwą późniejszego NetBeans było Xelfi. 
 +Pod koniec 1999 roku prawa do projektu wykupione zostały przez firmę Sun Microsystems((Sun Microsystems Inc. to firma informatyczna,​ jeden z najważniejszych producentów sprzętu komputerowego,​ oprogramowania komputerowego i rozwiązań sieciowych.)). W tym samym czasie po przejęciu przez Suna firmy Forté, tworzącej narzędzia programistyczne,​ zdecydowano o zmianie nazwy IDE z NetBeans na Forté for Java. W konsekwencji nazwa NetBeans nie była przez jakiś czas używana. 
 +Po mniej niż sześciu miesiącach Sun zdecydował się na udostępnienie źródeł programu, NetBeans został upubliczniony na zasadach licencji Common Development and Distribution License. W czerwcu 2000 roku otwarto stronę główną projektu. 
 + 
 +===== Instalacja i konfiguracja dystrybucji NetBeans IDE C/C++ ===== 
 + 
 +==== Wymagania sprzętowe NetBeans IDE (w wersji 6.9.1) ==== 
   * Minimalne: procesor 500 MHz, pamięć 512 MB, 850 MB wolnego miejsca na dysku    * Minimalne: procesor 500 MHz, pamięć 512 MB, 850 MB wolnego miejsca na dysku 
   * Zalecane: procesor 1.4 GHz, pamięć 1 GB, 1 GB wolnego miejsca na dysku   * Zalecane: procesor 1.4 GHz, pamięć 1 GB, 1 GB wolnego miejsca na dysku
  
-===== Instalacja i konfiguracja =====+==== Instalacja i konfiguracja ==== 
 Przed instalacją NetBeans IDE w wersji C/C++ koniecznie jest zainstalowanie interpretera aplikacji napisanych w języku Java – Java Runtime Environment [[http://​www.java.com/​pl/​download/​]]. Przed instalacją NetBeans IDE w wersji C/C++ koniecznie jest zainstalowanie interpretera aplikacji napisanych w języku Java – Java Runtime Environment [[http://​www.java.com/​pl/​download/​]].
 Teraz, gdy mamy zainstalowaną już wirtualną maszynę Java, możemy przejść do pobrania z oficjalnej strony [[http://​netbeans.org/​downloads/​index.html]] samego środowiska,​ pamiętając o tym, aby pobrana wersja IDE zawierała wsparcie dla języków C/C++. Teraz, gdy mamy zainstalowaną już wirtualną maszynę Java, możemy przejść do pobrania z oficjalnej strony [[http://​netbeans.org/​downloads/​index.html]] samego środowiska,​ pamiętając o tym, aby pobrana wersja IDE zawierała wsparcie dla języków C/C++.
Linia 16: Linia 27:
 NetBeans C/C++ wymaga również, aby w systemie były zainstalowane następujące narzędzia: kompilator C, kompilator C++, program powłoki systemowej do automatyzacji procesu kompilacji make, debugger gdb. NetBeans C/C++ wymaga również, aby w systemie były zainstalowane następujące narzędzia: kompilator C, kompilator C++, program powłoki systemowej do automatyzacji procesu kompilacji make, debugger gdb.
  
-====== Pierwszy projekt ======+===== Pierwszy projekt ===== 
   * Otwórz kreator tworzenia nowej aplikacji (New Project) wybierając kolejno File → New Project.   * Otwórz kreator tworzenia nowej aplikacji (New Project) wybierając kolejno File → New Project.
      {{ :​netbeans:​krok1.jpg |}}      {{ :​netbeans:​krok1.jpg |}}
Linia 70: Linia 82:
  
  
-====== Struktura nowego projektu ======+===== Struktura nowego projektu ===== 
 Projekt został stworzony wraz z 4 logicznymi folderami: Projekt został stworzony wraz z 4 logicznymi folderami:
   * Header Files (pliki nagłówkowe) - zawierające opis interfejsu modułu: deklaracje zmiennych, funkcji, klas i innych struktur danych (w języki C są to pliki z rozszerzeniem „h”, zaś w języku C++ - „hpp”);   * Header Files (pliki nagłówkowe) - zawierające opis interfejsu modułu: deklaracje zmiennych, funkcji, klas i innych struktur danych (w języki C są to pliki z rozszerzeniem „h”, zaś w języku C++ - „hpp”);
Linia 82: Linia 95:
 Pod owymi 4 folderami logicznymi znajduje się jeszcze jeden: folder Important Files, który nie jest integralną częścią projektu, a pliki dodane niego nie są kompilowane w czasie jego budowania. Pliki w tym folderze są przechowywane tylko w celach informacyjnych i są wykorzystywane przy korzystaniu z projektu z istniejącym makefile'​m. Pod owymi 4 folderami logicznymi znajduje się jeszcze jeden: folder Important Files, który nie jest integralną częścią projektu, a pliki dodane niego nie są kompilowane w czasie jego budowania. Pliki w tym folderze są przechowywane tylko w celach informacyjnych i są wykorzystywane przy korzystaniu z projektu z istniejącym makefile'​m.
  
-===== Dodanie folderu do projektu =====+==== Dodanie folderu do projektu ==== 
 Środowisko NetBeans umożliwia dodanie logicznego folderu do projektu, w celu lepszego zorganizowania plików. Środowisko NetBeans umożliwia dodanie logicznego folderu do projektu, w celu lepszego zorganizowania plików.
 Aby dodać nowy logiczny folder kliknij prawym przyciskiem myszy na korzeń drzewa projektu (w przypadku wybrania domyślnych ustawień przy tworzeniu projektu korzeń będzie miał nazwę CppApplication_1) i wybierz New Logical Folder... . Aby dodać nowy logiczny folder kliknij prawym przyciskiem myszy na korzeń drzewa projektu (w przypadku wybrania domyślnych ustawień przy tworzeniu projektu korzeń będzie miał nazwę CppApplication_1) i wybierz New Logical Folder... .
  
-===== Dodanie pliku do projektu =====+==== Dodanie pliku do projektu ==== 
   - Aby dodać nowy plik do projektu kliknij prawym przyciskiem myszy na dowolny folder logiczny i wybierz Add → (w zależności od rodzaju folderu oraz przeznaczenia tworzonego pliku wybierz odpowiednią opcję z rozwijalnego menu).   - Aby dodać nowy plik do projektu kliknij prawym przyciskiem myszy na dowolny folder logiczny i wybierz Add → (w zależności od rodzaju folderu oraz przeznaczenia tworzonego pliku wybierz odpowiednią opcję z rozwijalnego menu).
   - W celu utworzenia pliku niebędącego na ww. rozwijalnej liście wybierz Add → Other... .   - W celu utworzenia pliku niebędącego na ww. rozwijalnej liście wybierz Add → Other... .
Linia 92: Linia 107:
   * Następnie wybierz nazwę pliku (File Name), rozszerzenie (Extension) oraz projekt, do którego plik ma zostać dodany (domyślnie jest projekt, który jest aktualnie aktywny) i zatwierdź operację klikając przycisk Finish.   * Następnie wybierz nazwę pliku (File Name), rozszerzenie (Extension) oraz projekt, do którego plik ma zostać dodany (domyślnie jest projekt, który jest aktualnie aktywny) i zatwierdź operację klikając przycisk Finish.
  
-===== Dodanie istniejącego pliku do projektu =====+==== Dodanie istniejącego pliku do projektu ==== 
   * Aby dodać istniejący plik do projektu kliknij prawym przyciskiem myszy na dowolny folder logiczny i wybierz Add Existing Item... (w celu dodania plików z wielu folderów wybierz Add Existing Items from Folders...).   * Aby dodać istniejący plik do projektu kliknij prawym przyciskiem myszy na dowolny folder logiczny i wybierz Add Existing Item... (w celu dodania plików z wielu folderów wybierz Add Existing Items from Folders...).
   * W kolejnym oknie wybierz plik, który chcesz dodać do projektu.   * W kolejnym oknie wybierz plik, który chcesz dodać do projektu.
 Możliwe jest dodanie wielu plików w obrębie danego folderu istniejącego na dysku, przytrzymując klawisz CTRL i zaznaczając kolejne pliki. Możliwe jest dodanie wielu plików w obrębie danego folderu istniejącego na dysku, przytrzymując klawisz CTRL i zaznaczając kolejne pliki.
-====== Częste problemy ​====== + 
-===== Zmiana języka aplikacji =====+===== Częste problemy ===== 
 + 
 +==== Zmiana języka aplikacji ==== 
 Częstym problemem, z którym można się zetknąć na początku użytkowania NetBeans IDE jest fakt, iż tylko część środowiska jest przetłumaczona na język polski. Aby zmienić język całej aplikacji na angielski należy wykonać jeden z poniższych kroków: Częstym problemem, z którym można się zetknąć na początku użytkowania NetBeans IDE jest fakt, iż tylko część środowiska jest przetłumaczona na język polski. Aby zmienić język całej aplikacji na angielski należy wykonać jeden z poniższych kroków:
-==== Tymczasowa zmiana języka ====+ 
 +=== Tymczasowa zmiana języka === 
 W środowisku Windows należy dodać ''​--locale en:​US''​ na końcu komendy uruchamiającej NetBeans, przez co będzie ona przykładowo wyglądała następująco:​ W środowisku Windows należy dodać ''​--locale en:​US''​ na końcu komendy uruchamiającej NetBeans, przez co będzie ona przykładowo wyglądała następująco:​
 ''"​C:​\Program Files\NetBeans 6.9.1\bin\netbeans.exe" ​ --locale en:US ''​. ''"​C:​\Program Files\NetBeans 6.9.1\bin\netbeans.exe" ​ --locale en:US ''​.
-==== Stała zmiana języka ====+ 
 +=== Stała zmiana języka === 
   * Należy uruchomić w trybie edytowania plik ''​netbeans.conf'',​ który przykładowo w środowisku Windows znajduje się w katalogu ''​C:​\Program Files\NetBeans 6.9.1\etc''​. ​   * Należy uruchomić w trybie edytowania plik ''​netbeans.conf'',​ który przykładowo w środowisku Windows znajduje się w katalogu ''​C:​\Program Files\NetBeans 6.9.1\etc''​. ​
   * W kolejnym kroku należy odnaleźć fragment:   * W kolejnym kroku należy odnaleźć fragment:
Linia 110: Linia 133:
  
 ''​netbeans_default_options="​-J-client -J-Xss2m -J-Xms32m -J-XX:​PermSize=32m -J-XX:​MaxPermSize=200m -J-Xverify:​none -J-Dapple.laf.useScreenMenuBar=true -J-Duser.language=en -J-Duser.region=US"''​ ''​netbeans_default_options="​-J-client -J-Xss2m -J-Xms32m -J-XX:​PermSize=32m -J-XX:​MaxPermSize=200m -J-Xverify:​none -J-Dapple.laf.useScreenMenuBar=true -J-Duser.language=en -J-Duser.region=US"''​
-===== Brak możliwości wykrycia kompilatora w systemie Windows =====+ 
 +==== Brak możliwości wykrycia kompilatora w systemie Windows ==== 
 W przypadku, gdy środowisko NetBeans będzie informowało o niemożliwości odnalezienia kompilatora należy: W przypadku, gdy środowisko NetBeans będzie informowało o niemożliwości odnalezienia kompilatora należy:
   * Upewnić się, że środowisko do kompilowania i debuggowania jest zainstalowane i jest ono w odpowiedniej wersji.   * Upewnić się, że środowisko do kompilowania i debuggowania jest zainstalowane i jest ono w odpowiedniej wersji.
Linia 131: Linia 156:
       * W nowo otwartym oknie należy kliknąć przycisk ''​Zmienne środowiskowe...''​ i dodać ścieżkę ''​sciezka-do-cygwin\bin''​.       * W nowo otwartym oknie należy kliknąć przycisk ''​Zmienne środowiskowe...''​ i dodać ścieżkę ''​sciezka-do-cygwin\bin''​.
       * Potwierdzić operację klikając na OK.       * Potwierdzić operację klikając na OK.
 +
 +===== Ciekawe miejsca w sieci =====
 +  - [[http://​planetnetbeans.org/​|Strona zbierająca wpisy z blogów poświęconych NetBeans]]
 +  - [[http://​plugins.netbeans.org/​PluginPortal/​|Wtyczki do NetBeans'​a]]
 +  - [[http://​netbeans.org/​community/​articles/​interviews/​yarda-tulach.html|Wywiad z Jaroslav'​em Tulach - jednym z założycieli projektu NetBeans]]
 +  - [[http://​wiki.netbeans.org/​NetBeansUserFAQ#​section-CAndCPlusPlusFAQ-NetBeansCCPluginFAQAndHOWTOs|NetBeansUserFAQ]]
 +
 +
  
  
ide_netbeans.txt · ostatnio zmienione: 2010/12/29 03:10 przez proz