Zainteresowania naukowe
- Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe
- Systemy adaptacyjne i sterowanie adaptacyjne
- Biometria
Interesują mnie szczególnie metody inspirowane działaniem mechanizmów spotykanych w biologii, takie jak algorytmy naśladujące inteligencję roju czy metody uczenia ze wzmocnieniem. Posiadam też pewne doświadczenie z innymi metodami uczenia maszynowego (zarówno metodami uczenia z nadzorem, jak i bez nadzoru), w szczególności w zastosowaniach takich jak business intelligence i data mining.
Jednym z celów mojej pracy badawczej jest opracowywanie systemów posiadających zdolność adaptacji do środowiska, w którym działają. Przykładem mogą być badania prowadzone na potrzeby mojej pracy doktorskiej - opracowałem algorytm AntHocGeo, który jest mrówkowym algorytmem rutingu dla sieci ad-hoc. AntHocGeo wykorzystuje innowacyjny sposób reprezentacji i zarządzania wiedzą pozyskaną w trakcie procesu uczenia, dzięki czemu poprawie ulegają zdolności adaptacji sztucznych mrówek (agentów mrówkowych) do dynamicznie zmieniającego się środowiska sieci ad-hoc.
Interesuje mnie również opracowywanie i wdrażanie metod biometrycznych. Ostatnio pracuje nad metodami weryfikacji i identyfikacji podpisu odręcznego on-line (składanego na tabletach graficznych) z wykorzystaniem techniki Dynamicznego MArszczenia Czasu (DTW).
Udział w projektach badawczych
- 2009 - 2011: Platforma bezpiecznej implementacji biometrii
- 2009 - 2010: Mechanizmy uczenia z geograficzną lokalizacją wiedzy w zastosowaniu do adaptacyjnego sterowania rutingiem w sieciach ad-hoc
- 2007 - 2008: Heterogeniczna sieć współpracujących robotów mobilnych (kontynuacja)
- 2006: Heterogeniczna sieć współpracujących robotów mobilnych
Projekt „Platforma bezpiecznej implementacji biometrii przy realizacji działań związanych z weryfikacją i identyfikacją tożsamości” jest realizowany w ramach 7. konkursu projektów rozwojowych z obszaru obronność i bezpieczeństwo, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Departament Badań na Rzecz Bezpieczeństwa). Numer projektu: O R00 0026 07, 2009-2011. link
Grant promotorski, finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Uczelniany Program Badawczy Politechniki Warszawskiej (kontynuacja). link
Uczelniany Program Badawczy Politechniki Warszawskiej.