[Angielska wersja]

Edukacja



    Nazywam się Piotr Wąsiewicz. Jestem adiunktem w Samodzielnej Pracowni Sztucznej Inteligencji na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych. Moim promotorem był prof. Jan Mulawka . Tytuł mojej rozprawy doktorskiej brzmi "Nowe algorytmy obliczeń molekularnych". Obroniłem ją 8 lutego 2000 roku, a tytuł doktora nauk technicznych w dziedzinie informatyki Rada wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych nadała mi 22 lutego 2000 roku. Z kolei racę magisterską pt. "Algorytmy genetyczne w optymalizacji globalnej" obroniłem w Instytucie Automatyki i Informatyki Stosowanej dnia 2 października 1996 roku. W 1991 roku ukończyłem Fundację LIII Liceum Ogólnokształcące pod wezwaniem św. Augustyna.

    Studia moje były związane z nowymi technikami czerpiącymi inspiracje z biologii i chemii takimi jak molekularne obliczenia, algorytmy genetyczne, programowanie ewolucyjne, choć część moich zainteresowań (i nie tylko) to wszelkiego rodzaju programowanie, www-roboty, wirtualna rzeczywistość itp.

    Pierwszym naukowcem w dziedzinie obliczeń molekularnych był Adleman. W obecnej chwili powstają w USA, Japonii i Europie uniwersyteckie grupy badawcze koordynowane przez rząd. Moje zadanie to rozwinąć badania nad polskim komputerem molekularnym. "Jednym z najważniejszych wyzwań nauki XXI wieku, tym które wywrze największy wpływ na życie człowieka, będzie niewątpliwie inżynieria genetyczna. Chociaż pozornie dziedzina ta jest bardzo odległa od informatyki, to jednak może się ona przyczynić do powstania nowych technologii informatycznych. W związku z tym oczekuje się opracowania innych sposobów realizacji technik informacyjnych niż te, które wykorzystują komputery elektroniczne. Ostatnie badania wskazują, że urządzenia przetwarzające dane symboliczne lub liczbowe mogą być konstruowane na poziomie genetyki molekularnej, a to powoduje rozwój nowego kierunku technik informacyjnych - tzw. obliczeń molekularnych".

    "Istotą tej metodologii jest wykorzystanie molekuł (cząsteczek), które traktuje się w podobny sposób jak procesory. Podejście takie charakteryzuje się łatwą w realizacji bardzo dużą równoległością obliczeń oraz pamięcią asocjacyjną (cząsteczka przyciąga odpowiednią cząsteczkę) i wymaga dużej precyzji. Na obecnym poziomie rozwoju może być realizowane jedynie metodami laboratoryjnymi. Do celów obliczeniowych mogą być użyte różne związki chemiczne zwłaszcza te, które znane są w biologii. Jednym z takich związków jest występujący powszechnie w przyrodzie kwas deoksyrybonukleinowy (DNA), będący kodem genetycznym każdego żywego organizmu z rodziny roślin czy zwierząt. Inną jeszcze bardziej interesującą dla celów obliczeniowych grupę związków tworzą białka. Są jednak one znacznie mniej poznane niż DNA" - cytaty z mojej rozprawy doktorskiej.

    Byłem opiekunem pracy magisterskiej Krzysztofa Krawczyka. Jej tematem byli agenci WWW w środowisku inspirowanym sztucznym życiem. Byłem także opiekunem pracy magisterskiej Katarzyny Piętak. Jej tematem były wirusowe algorytmy genetyczne inspirowane obliczeniami molekularnymi.

    Teraz jestem rok po obronie rozprawy doktorskiej pt. "Nowe algorytmy obliczeń molekularnych". Uczestniczyłem w wielu międzynarodowych konferencjach w Ameryce i Europie. Jestem laureatem Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (za całokształt) oraz Fundacji na Rzecz Chemii Supramolekularnej (za wybitną rozprawę doktorską). Zamierzam zrobić habilitację...

    Przy okazji mogę wspomnieć, że to właśnie ja zaprojektowałem Samodzielnej Pracowni Sztucznej Inteligencji logo.

    Przeczytaj, proszę, kilka moich publikacji z tej strony.


Prawa autorskie Piotra Wąsiewicza 1998-2001.