Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


c_i_lua

To jest stara wersja strony!


Łączenie języka C++ i Lua

Szymon Jabłoński M1ISI

Wstęp

Głównym celem stosowania języków skryptowych jest możliwość ingerencji w istniejący system(np. silnik gry) bez konieczność znajomości i ingerencji w kod źródłowy. Przykładami języków skryptowych są np. Bash, Python, Perl, PHP, UnrealScript czy interesująca nas Lua.

Języki skryptowe znalazły swoje zastosowanie w procesie tworzenia gier komputerowych np. w agorytmach sztucznej inteligencji(sterowanie postaciami Non-Playable Characters), obsługi interfejsu gry czy sterowaniem przebiegiem fabuły(np. dialogi). Jednym z najczęściej wybieranym językiem okazał się język Lua. Zastosowany został w takich tytułach jak: Crysis, FarCry, Baldur's Gate, World of Warcraft czy nasz rodzimy Wiedźmin.

Innym popularną aplikacją wykorzystującą język Lua jest Adobe Lightroom, którego ok. 40% kodu źródłowego napisanego jest w Lua. Pełna lista gier i programów wykorzystujących Lua dostępna jest na stronie http://www.lua.org/uses.html

Lua jest językiem skryptowym łączącym ze sobą elementy języka proceduralnego o składni zbliżonej do języka Pascal, rozszerzonego o bardziej złożone konstrukcje opisu danych opartych na tablicach asocjacyjnych. Język został zaprojektowany w celu rozszerzenia funkcjonalności aplikacji, często jednak jest wykorzystywany jako samodzielny język. Lua jest projektem open-source zaimplementowanym w języku C zgodnie ze standardem ANSI C,którego główną zaletą jest prostota, wydajność i przenośność kodu.

Wymagania

W celu rozpoczęcia pracy z językiem Lua musimy pobrać ze strony http://luabinaries.sourceforge.net/download.html skompilowane wersje bibliotek dla naszego systemu operacyjnego(do wyboru Windows, Linux oraz MacOS). Istnieje również możliwość pobrania kodu źródłowego i samodzielnej kompilacji : http://www.lua.org/ftp/.

Interesującymi projektami są również Lua for Windows : http://code.google.com/p/luaforwindows/, Lua for Linux: http://luaforge.net/projects/luaforunix/ oraz LuaRocks: http://www.luarocks.org/. Poza binarkami zawierają również edytory do tworzenie i debugowania skryptów Lua.

Podstawy języka Lua

Strona ma na celu ukazanie sposobów i możliwości integracji języków C++ oraz Lua, jednak przedstawię krótko podstawy języka Lua wraz z przykładami. W celu dogłębnego poznania składni i możliwość języka polecam dokumentacje umieszczoną na stronie internetowej.

Konwencje leksykalne

wypunktować! W języku Lua identyfikatory mogą się składać z dowolnego łańcucha znaków alfanumerycznych lub znaku _. Jedynym ograniczeniem jest zakaz rozpoczynania identyfikatora od cyfry. Innym ograniczeniem są słowa zastrzeżone jak and, or, break, else itp. Lua rozróżnia wielkość liter, więc For będzie oznaczał identyfikator zaś for będzie dotyczył pętli. Komentarze rozpoczyna się podwójnym myślnikiem – i działa analogicznie jak w C++, ignorowane są wszystkie znaki, aż do końca linii. Istnieje również możliwość komentowania całego bloku kodu na kształt znanych z języka C /* .. */, które w Lua zaczynamy –" i kończymy ".

Typy danych

Integracja z C++

Przygotowanie do pracy z Lua

Wywoływanie funkcji Lua w C++

Wywoływanie funkcji C++ w Lua

BUUU

Więcej informacji

http://www.lua.org - strona domowa Lua.

http://www.lua.org/manual/5.1 - dokumentacja on-line Lua.

http://lua-users.org/wiki/ - zbiór artykułów, dodatków i przykładów Lua

http://www.inf.puc-rio.br/~roberto/pil2/ - programowanie w Lua

http://code.google.com/p/luaforwindows/ - biblioteki i narzędzi dla systemu Windows.

http://luaforge.net/projects/luaforunix/ - biblioteki i narzędzi dla systemu Unix.

http://www.luarocks.org/ - deployment and management system for Lua modules.

c_i_lua.1293550746.txt.gz · ostatnio zmienione: 2010/12/28 16:39 przez sjablon1