Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


graph_import_export

To jest stara wersja strony!


Boost Graph Import Export

Biblioteki Boost Graph udostępniają mechanizmy odczytu i zapisy grafów do formatów GraphML oraz GraphVIZ.

Budowa biblioteki

Aby używać read_graphml musimy zbudować bibliotekę z odpowiednimi opcjami, gdyż biblioteki dostępne z Boost Pro nie zawierają GraphML readera (przynajmniej w wersji MSVC8.0). Jak większość bibliotek, których główną platformą docelową jest linux, kompilacja ich zajmuje bardzo dużo czasu, gdyż trzeba znaleźć rozwiązania wielu problemów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że opisana procedura nie rozwiąże wszystkich problemów, które się pojawią podczas próby doprowadzenia read_graphml do działania.

Musimy mieć biblioteki EXPAT (http://sourceforge.net/projects/expat/) i ustawić zmienne środowiskowe na odpowiednie ścieżki przed kompilacją bibliotek. np. (ważne cudzysłowy):
set EXPAT_INCLUDE=„…\Expat 2.0.1\Source\lib”
set EXPAT_LIBPATH=„…\Expat 2.0.1\Bin”

Następnie możemy budować biblioteki Boost Graph (używając bjam, zgodnie z instrukcją Getting Started). W odpowiednim katalogu …\boost\libs\graph\build wywołujemy bjam. Jeśli pojawiło się ostrzeżenie o braku ścieżek EXPAT ustawiamy je ponownie. Sprawdzamy czy nie pojawiły się błędy i jęsli są to je korygujemy (np. nie znaleziono expat.h) ustawiając odpowiednie ścieżki EXPAT, include w kompilatorze itp. Jeśli kompilacja się nie powiodą z powodu braku biblioteki expat.lib otwieramy plik …/boost/libs/graph/build/Jamfile.v2 i zmieniamy <find-shared-library>expat na <find-shared-library>libexpat lub inne np. libexpatMT, libexpatw, libexpatwMT w zależności od naszego celu (czy biblioteka wielowątkowa, czy debug itd.).

Kolejna przydatną rzeczą jest po linii <define>BOOST_GRAPH_NO_LIB dodanie <define>XML_STATIC, dzięki czemu nie będziemy musieli mieć pliki libexpat.dll przy uruchamianiu programu. Nie zawsze to jednak działa i można to osiągnąć również dodają linię #define XML_STATIC w pliku graphml.cpp przed #include <expat.h>

Gdy udało się skompilować możemy dodawać tę bibliotekę np. boost_graph-vc80-gd-1_38.lib do naszego programu. Wtedy będzie potrzebny nam jednak plik dll. Jeśli chcemy dodać procedury do naszego kodu wynikowego dołączamy np. libboost_graph-vc80-mt-gd-1_38.lib. Do kompilacji potrzebne jest również dołączenie biblioteki libexpat.lib.

Jeśli jednak chcemy mieć tylko jedne biblioteki Boost, musimy zbudować całe biblioteki Boost, w tym celu w katalogu …/boost/ wywołujemy bjam z odpowiednimi parametrami (instrukcja w Getting Started). Pamiętajmy o ustawieniu zmiennych EXPAT_INCLUDE i EXPAT_LIBPATH przed wywołaniem bjam.

Dobrze jest jednak najpierw skompilować samą bibliotekę Graph by zobaczyć czy kompiluje się bez błędów, ponieważ jeśli pojawią się błędy np. związane z biblioteką EXPAT, biblioteki Boost zbudują się bez obsługi GraphML readera.

Ograniczenia

Wczytywanie różnych grafów, np. z plików znalezionych w internecie, wymaga określenia różnych parametrów, co w praktyce wiąże się z zajrzeniem do pliku z grafem i ręczne określenie np. co jest głownym identyfikatorem węzła lub jakie każdy węzeł lub krawędź ma właściwości (np. „name”, „color”, „weight”). Nie ma jednej funkcji do wczytania dowolnego grafu, a przynajmniej nie ma takiej opisanej w dokumentacji. Jest to z góry narzucone przez niefortunny sposób opisu grafów w tych bibliotekach, który zakłada, że atrybuty grafu będą znane podczas kompilacji. Jest to wielka wada, gdyż praktycznie uniemożliwia wykorzystanie tej biblioteki do wczytywania grafów stworzonych przez innych.

graph_import_export.1239356861.txt.gz · ostatnio zmienione: 2009/04/10 11:47 przez sgasioro