Informacje bibliograficzne

tytuł: Wykłady z algorytmów ewolucyjnych
autor: Jarosław Arabas
wydawca: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa
rok wydania: 2001
stron: 303
rysunków: 104
tablic: 25
ISBN 83-204-2604-9


Spis treści

Oprogramowanie gabi

Do strony głównej


 

Książka jest poświęcona algorytmom ewolucyjnym. Stanowi krytyczny przegląd dotychczasowych osiągnięć z tej dziedziny. Jest próbą połączenia podręcznika akademickiego z monografią. Zawarłem w niej sporo własnych pomysłów, przedstawiłem także własne poglądy na te metody.

Przedmowę napisał prof. Zbigniew Michalewicz

Opiniodawcami byli: prof. Roman Galar i prof. Andrzej Szałas.

Do kupienia w dobrych księgarniach.

Dla autora książki nie ma chyba większej satysfakcji nad tę, że nakład się wyczerpał. Z tą właśnie satysfakcją informuję, że WNT podjęło decyzję o dodruku książki w 2004 roku; przewidywanym termin ukazania się w księgarniach to marzec 2004.

 


Tekst z okładki

Książka jest poświęcona algorytmom ewolucyjnych, czyli technikom przeszukiwania inspirowanym przyrodą. Składa się z trzech części. W pierwszej autor wprowadza czytelnika w krąg podstawowych schematów algorytmów ewolucyjnych: algorytmów genetycznych, rozpowszechnionych już w Polsce, oraz mniej znanych strategii ewolucyjnych, programowania ewolucyjnego i programowania genetycznego. W drugiej części zapoznaje czytelnika z nowoczesnymi algorytmami ewolucyjnymi. W trzeciej porusza zagadnienia, które zainteresują osoby zamierzające zastosować algorytmy ewolucyjne w zadaniach praktycznych.

Jest to podręcznik o dużych walorach dydaktycznych. Każdy wykład kończy się zestawem pytań i ćwiczeniami problemowymi do samodzielnego rozwiązania. Wartość merytoryczną ksiązki podnosza liczbe przykłady.

W Internecie, pod adresem http://elektron.elka.pw.edu.pl/~jarabas czytelnik znajdzie pliki z kodami źródłowymi gabi. Autor zgadza się na wykorzystanie oprogramowania w postaci gotowej oraz na jego modyfikacje pod warunkami zamieszczonymi w dodatku E.


Spis treści

Wprowadzenie
Część I
Wykład 1. W poszukiwaniu optimum
Wykład 2. Podstawowe typy algorytmów ewolucyjnych
Część II
Wykład 3. Zarządzanie populacją
Wykład 4. Kodowanie i operatory genetyczne
Część III
Wykład 5. Zapobieganie przedwczesnej zbieżności
Wykład 6. Uwzględnianie specyfiki problemu
Dodatek A. Oznaczenia i symbole
Dodatek B. Niektóre funkcje testowe
Dodatek C. Wartości parametrów uznawane za optymalne
Dodatek D. Elementy matematyki
Dodatek E. Oprogramowanie gabi
Literatura
Skorowidz


Oprogramowanie gabi

wersja z rzeczywistoliczbowym kodowaniem
zarys dokumentacji
warunki używania gabi


Warunki wykorzystania gabi

Oprogramowanie gabi, uzupełniające treść książki, ma na celu ilustrację podstawowych elementów algorytmów ewolucyjnych omawianych w tekście. Większość wyników eksperymentów powstała przy jego użyciu --- wyjątek stanowią prace cytowane.

Autor stawia sobie za cel udostępnić zestaw funkcji i procedur, które mogą służyć do szybkiego podjęcia przez Czytelnika samodzielnego eksperymentowania z algorytmami ewolucyjnymi. W przypadku, gdy książka miałaby służyć jako podręcznik, oprogramowanie może być wykorzystane jako rama do zajęć laboratoryjnych lub projektowych. Powyższe względy zadecydowały o wyborze języka programowania. Jest nim ANSI C ze względu na jego stosunkowo powszechną znajomość i dostępność systemów programowania. Interfejs użytkownika, ze względu na przenośność, jest celowo bardzo ubogi i posługuje się tekstami i liczbami przekazywanymi za pomocą standardowych strumieni oraz plików konfiguracyjnych. Założenie o braku interakcyjności jest podyktowane wygodą wielokrotnej symulacji i ułatwia prowadzenie zbieranie statystyk, zrównoleglanie i automatyczne przetwarzanie wyników eksperymentów.

Pliki z kodami źródłowymi gabi można znaleźć tutaj. Autor zgadza się na wykorzystywanie oprogramowania w postaci gotowej oraz jego modyfikację pod następującymi warunkami:

>oprogramowanie zostanie wykorzystane wyłącznie w celach dydaktycznych (w przypadku zamiaru wykorzystania w celach komercyjnych, należy skontaktować się z autorem),

>każda modyfikacja powinna być opisana i sygnowana nazwiskiem modyfikującego; informacja o autorze powinna być zachowana,

>jeśli oprogramowanie zostało wykorzystane do przygotowania publikacji, wymaga to zaznaczenia (najlepiej w liście cytowanych prac powołać się na tytuł książki).