Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


ide_geany

Geany IDE

O programie

Geany 1) to mały i lekki edytor tekstu przeznaczony głównie dla programistów i webmasterów wywodzący się ze środowiska Linux. Aplikację charakteryzuje szybkość działania i spore możliwości ukryte pod przejrzystym interfejsem. W celu uzyskania najlżejszego środowiska, pozbawionego większości zależności (dependencies), Geany nie zawiera żadnych narzędzi deweloperskich takich jak kompilator czy interpreter. Możliwe jest wykonywanie kodu z poziomu edytora, posiada bowiem system budowania projektu, trzeba tylko zainstalować zewnętrzny kompilator np. gcc czy gcc++.

Aplikacja jest kompatybilna z platformami Linux, FreeBSD, NetBSD, OpenBSD, MacOS X, AIX v5.3, Solaris Express oraz Windows. Dystrybutor zapewnia, że tak naprawdę powinien działać na każdej platformie, która jest wspierana przez bibliotekę GTK. Jedynie pod Windows Geany nie zapewnia wszystkich funkcji m.in. nie w pełni funkcjonalne wsparcie budowania projektu, brak zintegrowanej emulacji terminala.

Program jest w pełni darmowy, dostępny w polskiej wersji językowej. Aktualna wersja Geany to 0.19.2. Wersje Geany.

Funkcje

Dostępne funkcje, m.in.:

  • podświetlanie, kolorowanie składni dla większości języków programistycznych, skryptowych, znacznikowych oraz innych takich jak C/C++, Java, PHP, HTML, Python, Perl, Pascal, XML itd. Pełna lista.
  • automatyczne wcięcia, zamykanie tagów XML i HTML oraz numerację linii
  • zawijanie kodu
  • wykorzystywanie gotowych tzw. snippets oraz ich tworzenie
  • podpowiedzi w trakcie pisania, autouzupełnianie prostych struktur programistycznych
  • prosty system zarządzania projektem, wykorzystanie zakładek, zapisywanie sesji
  • kodowanie w ponad 50 standardach
  • system umożliwiający kompilację oraz wykonanie kodu
  • mikser kolorów, umożliwiający wybranie koloru z palety i wstawienie go do dokumentu w formacie szesnastkowym
  • dodatkowe rozszerzenia możliwe do pobrania oraz rozwijania

Użytkownik ma możliwość zwiększenia funkcjonalności edytora instalując dodatkowe wtyczki (plugins) dostępne na stronie programu Plugins. Kod edytora jest rozpowszechniany pod licencją GNU GPL 2), program jest darmowy i ciągle rozwijany, dlatego możliwości rozszerzenia aplikacji jest całkiem sporo.

Widok

Składa się z trzech głównych obszarów pracy. Panel główny to oczywiście widok kodu, panel boczny z zakładkami hierarchii obiektów oraz metod, hierarchii plików zawartych w folderze/projekcie. Poniżej znajduje się panel informacyjny, gdzie znajduje się historia sesji, wiadomości kompilatora, terminal oraz brudnopis. Sporą zaletą Geany jest praca w kartach, doskonale sprawdzająca się podczas edytowania kilku plików jednocześnie. Bardzo przydatny jest również notatnik/brudnopis, umożliwia on przechowywanie informacji, których nie chcemy publikować w komentarzach kodu.

Widok użytkownika

Przykłady wykorzystania dostępnych funkcji

  • W przypadku, gdy otwieramy gotowy plik, program sam domyśla się po rozszerzeniu, jaki język ma obsługiwać. W momencie, gdy tworzymy plik od podstaw w Geany, musimy ustalić jego typ wchodząc w opcje projektu.

 Wybór typu pliku

  • Edytor udostępnia prosty mikser kolorów, dzięki czemu nie musimy korzystać z oddzielnego programu, gdy chcemy wykorzystać w kodzie określony kolor spoza puli standardowej palety.

 Mikser kolorów

autor: Maciej Karaś — Maciej Karaś 2010/12/22 17:17

ide_geany.txt · ostatnio zmienione: 2010/12/27 14:02 przez curry